Zawieszenie działalności spółki z o.o.

Zawieszenie działalności spółki z o.o. to rozwiązanie idealne dla tych przedsiębiorców, którzy chwilowo chcą zaprzestać działań biznesowych. Najczęściej podejmują oni decyzję o zawieszeniu spółki z prywatnych pobudek, z uwagi na złą sytuację na rynku lub chwilowe problemy finansowe.

Przepisy dotyczące możliwości zawieszenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zawarte są w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej. Czytamy w nich, że firma o tej formie prawnej może zostać zawieszona na okres od 1 do 24 miesięcy i rozpoczyna się dniem wskazanym we wniosku o zawieszenie. Warto jednak wiedzieć, że zawieszony może zostać wyłącznie taki podmiot, który nie zatrudnia żadnego pracownika.

W okresie zawieszenia istnieje obowiązek regulowania zobowiązań spółki, które powstały przed zawieszeniem działalności. Podczas trwania zawieszenia działalności spółki z o.o. przedsiębiorca ma przerwę w opłacaniu składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz składaniu deklaracji i wpłacaniu zaliczek na podatek.

W okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca może wykonywać czynności niezbędne do zachowania źródła przychodu oraz może zbywać środki trwałe i wyposażenie spółki, natomiast jego obowiązkiem jest regulowanie zobowiązań i uczestnictwo w postępowaniach sądowych lub administracyjnych.

Pomoc w zawieszeniu spółki z o.o.

Procedurę zawieszenia spółki należy przeprowadzić za pośrednictwem PRS. W pierwszej kolejności konieczne jest powzięcie odpowiedniej uchwały, a następnie złożenie odpowiedniego wniosku.
Jeśli potrzebują Państwo pomocy, nasza kancelaria może w Państwa imieniu dokonać wszelkich formalności.

▸▸▸Zapraszamy również do zapoznania się z ofertą rejestracji spółki z o.o. w formie PDF

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe