Zarządzanie spółką komandytową

Spółka komandytowa jest formą spółki osobowej, która zakładana jest przez wspólników w celu prowadzenia działalności gospodarczej pod własną firmą. Zarządzanie spółką komandytową jest dużo prostsze niż w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, która wymaga wyłonienia organów zarządzających.

Sprawy spółki komandytowej oraz je reprezentacja leżą w kompetencjach komplementariusza. Dodatkowo komplementariusz jako wspólnik aktywny ponosi odpowiedzialność za zobowiązania finansowe spółki bez ograniczeń, całym posiadanym majątkiem. Rola komplementariusza, mimo że umożliwia zarządzanie spółką komandytową, jest bardzo odpowiedzialna i ryzykowna w przypadku niepowodzenia w prowadzeniu działalności gospodarczej.

W spółce komandytowej istnieje jeszcze jedna grupa wspólników określanych jako komandytariusze. Odpowiadają oni za zobowiązania spółki do wielkości wkładu jaki został wniesiony. Ograniczona odpowiedzialność wiąże się także z ograniczeniem w zarządzaniu spółką komandytową i umieszczaniem danych komandytariusza w nazwie spółki, jest to nie dozwolone.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe