Księgowość uproszczona to forma ewidencji przeznaczona dla podmiotów, których przychody ze sprzedaży towarów i produktów za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 2 milionów euro. Do form małej księgowości zalicza się kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany oraz podatkową księgę przychodów i rozchodów.
Głównymi zaletami tej formy są małe koszty związane z prowadzeniem ewidencji oraz możliwość prowadzenia systemu z wykorzystaniem specjalnego programu księgowego lub zlecenie zadania biuru rachunkowemu, które korzysta z aplikacji online.
Dla początkujących przedsiębiorców sposób rozliczania działalności stanowi duży problem, ponieważ nie zawsze właściciel firmy ma świadomość z jakiej opcji może skorzystać oraz na czym polega działanie i obowiązki związane z wybraną formą ewidencji finansów w jednostce gospodarczej.
Uproszczone formy księgowości dają możliwość zastosowania prostych rozwiązań w zakresie rejestrowania i gromadzenia informacji finansowych – większe przedsiębiorstwa, które przeprowadzają dużą ilość skomplikowanych operacji gospodarczych nie będą korzystać z małej księgowości, ponieważ nie przekaże ona dokładnego obrazu stanu majątku.