Karta Polaka a uprawnienia

Cudzoziemcy, którzy czują się związani z Polską w szczególny sposób i chcą prawnie stać się członkami polskiego narodu, mogą ubiegać się o przyznanie Karty Polaka. Oprócz potwierdzenia przynależności, dokument ten niesie ze sobą inne zalety.

Karta Polaka a uprawnienia z jakimi się wiąże:
– Karta Polaka nie świadczy o polskim obywatelstwie, umożliwia jednak jej właścicielowi bezpłatne staranie o jego uzyskanie. Oprócz tego, dzięki Karcie można też bezpłatnie ubiegać się o wizę uprawniającą do wielokrotnego przekraczania granicy Polski. Kolejną zaletą jest możliwość legalnego podjęcia pracy w Polsce, bez konieczności zdobywania pozwolenia na pracę.

– Posiadając taki dokument, można również korzystać z pomocy Konsula RP w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

– Osoba, która otrzyma Kartę Polaka może korzystać z darmowego systemu oświaty w Polsce – ma prawo do nauki w szkołach i na uczelniach polskich na takich samych zasadach, jak obywatele RP. Ponadto, taka osoba ma prawo do bezpłatnego zwiedzania muzeów państwowych, a także do korzystania z ulgi na przejazdy koleją w Polsce.

– Karta Polaka może też umożliwić otrzymanie świadczeń pieniężnych po złożeniu wniosku o zezwolenie na stały pobyt w Polsce.

Zamów rozmowę
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe