Karta Polaka a praca

Karta Polaka jest dokumentem, który potwierdza szczególną przynależność jego posiadacza do narodu polskiego. Mimo, że nie jest on obywatelem RP, to daje mu tu wiele praw i udogodnień.

Jak zatem wygląda kwestia: Karta Polaka a praca w Polsce?

Posiadacz takiego dokumentu ma prawo do podejmowania legalnej pracy na terenie Rzeczpospolitej Polski. Pracodawca, który chce zatrudnić taką osobę w swojej firmie, nie musi starać się o zezwolenie na pracę cudzoziemca. Ważne jednak, by obcokrajowiec z Kartą Polaka posiadał ważną wizę uprawniającą do przekroczenia granicy polskiej (będzie mógł postarać się o nią bezpłatnie).

Osoba posiadająca Kartę może również prowadzić własną działalność gospodarczą, na takich samych zasadach, jak obywatele RP. Przysługuje jej dodatkowo prawo do korzystania z bezpłatnego systemu oświaty w Polsce.

Mimo, że Karta Polaka nie upoważnia do stałego osiedlenia się na terenie Polski, to może być punktem wyjścia dla starań o pozwolenie na stały pobyt czy obywatelstwo polskie. Możliwe jest również uzyskanie świadczenia pieniężnego, które pomoże w pierwszych miesiącach utrzymywania się w Polsce.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe