Zakładanie firmy online

Zakładanie firmy online jest możliwe od niedawna, ale już cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród ludzi. Z dniem podpisania ustawy, zakładanie spółki przestało kojarzyć się ze stertą formularzy, dokumentów i wniosków, którymi należy się zająć.

Nowość, którą jest zakładanie spółki online nie zabrania przedsiębiorcom pozostania przy tradycyjnej formie zakładania i rejestracji działalności. Ma to być po prostu uproszczeniem, ale nie każdy musi z tego korzystać. Jednak kiedy czas pogania, a terminy zbliżają się zbyt szybko lepszą opcją okazuje się ta elektroniczna.

Sam odpowiedz sobie na pytanie – czy nie lepiej wszystkie formalności załatwić w domowym zaciszu bez wychodzenia i tłoku ludzi? Oczywiście, że tak. Jednak decyzja wciąż należy do Ciebie.

Aby założyć spółkę przez Internet, należy:
→ uzupełnić, a następnie złożyć wniosek CEIDG-1 lub w przypadku spółki z o.o. przystąpić do rejestracji z wykorzystaniem wzorca umowy,
→ złożyć w ZUS-ie odpowiednie dokumenty (ZUS ZUA lub ZUS ZZA).

Prócz dwóch kroków wymienionych powyżej, jest jeszcze trzeci, a więc nieobowiązkowa rejestracja VAT. Staje się on jednak obowiązkiem w sytuacji, gdy przedsiębiorca chce prowadzić sprzedaż opodatkowaną VAT-em. W takim przypadku, przedsiębiorca jest zobowiązany do tego, aby w Urzędzie Skarbowym złożyć formularz VAT-R.