Rozliczenie roczne podatku dochodowego

Rozliczenie roczne podatku dochodowego PIT lub CIT dotyczy wszystkich podatników, którzy w danym roku osiągnęli dochody, czyli w większości przypadków, przychody pomniejszone o koszty lub ponieśli straty. Stawki podatku dochodowego są zróżnicowane i warunkowane przez formę rozliczeń jaką wybiera podatnik.

W trakcie roku podatkowego, podatnik zobowiązany jest o odprowadzaniu zaliczek na podatek dochodowy. Zależnie od metody rozliczeń, powinien opłacać zaliczki co miesiąc lub co kwartał. Dopiero na koniec roku podatkowego podatnicy podatku PIT oraz CIT muszą złożyć rozliczenie roczne podatku dochodowego do właściwego dla miejsca zamieszkania urzędu skarbowego. Każdy podatnik ma określony czas na złożenie rocznego zeznania i rozliczenia ewentualnej niedopłaty lub nadpłaty.

Rozliczenie roczne podatku dochodowego powinno być złożone na odpowiednim formularzu. O tym jaki formularz i w jakiej formie powinniśmy złożyć decyduje forma rozliczenia, źródło przychodów oraz liczba podatników do rozliczenia. Podatnicy rozliczający od 1 do 5 podatników w określonych sytuacjach mają możliwość złożenia deklaracji w formie papierowej, przeciwnie do podatników rozliczających więcej niż 5 podatników, którzy swoje deklaracje obowiązkowo składają w formie elektronicznej.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe