Kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości?

Prowadzenie księgowości jest obowiązkiem każdej firmy. To jaką formę księgowości (pełną lub uproszczoną) powinna wybrać firma, zależy od wielu czynników i są to:
– planowane przychody i koszty,
– planowane dochody,
– obowiązki ewidencyjne,
– wymagania prawne.

Jeśli chodzi o ostatnie kryterium, odnosi się ono szczególnie do podmiotów określonych w Ustawie o rachunkowości. Zapisy zawarte w tej ustawie mówią między innymi o tym, kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości. Według art.2 ust.1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości do prowadzenia ksiąg rachunkowych zobowiązane są m.in.:
– spółki handlowe oraz spółki cywilne, a także inne osoby prawne, z wyjątkiem Skarbu Państwa i NBP,
– osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne osób fizycznych oraz spółki partnerskie, jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej 1 200 000 euro w przeliczeniu na polską walutę,
– gminy, powiaty, województwa i ich związki.

Ważne, aby rokrocznie zapoznać się z wyznaczonym limitem, od którego zależy konieczność prowadzenia ksiąg rachunkowych, aby wiedzieć kto ma obowiązek prowadzenia pełnej księgowości i upewnić się, czy nie dotyczy to naszej firmy.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe
Zamów rozmowę, aby otrzymać informację na temat aktualnej promocji na usługę założenia spółki z o.o.
This is default text for notification bar