Jednoosobowa spółka z oo a ZUS

Wiele osób decyduje się na poprowadzenie działalności w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ze względu na brak obowiązku uiszczania comiesięcznych składek do ZUS.

Nie wszyscy są świadomi, że do założenia spółki z o.o. wystarczy już zaledwie jeden udziałowiec. Wówczas wszystkie wkłady-udziały są w rękach jednej osoby.

Jednoosobowa spółka z oo a ZUS to już inna kwestia niż podmiot prowadzony przez kilku wspólników. W przypadku jednoosobowej spółki z o.o. jej wspólnik podobnie jak osoba, która prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą musi odprowadzać składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Jednoosobowa firma podlega bowiem ubezpieczeniom emerytalnym, zdrowotnym, rentowym i wypadkowym. Składka na ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolna.

Obowiązek regulacji składek do ZUS rozpoczyna się w dniu rozpoczęcia działalności i kończy się w dniu jej zaprzestania. Aktualnie składka na ubezpieczenie społeczne wynosi 1228 złotych. Co ważne, w najbliższym czasie rząd przewidział wprowadzenie stawki elastycznej dostosowanej do wysokości przychodów.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe