• Kompleksowa obsługa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością


    Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej pomocy przy rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także innych podmiotów prawa handlowego oraz zapoznania się z naszą ofertą usług księgowych dla spółek (księgi handlowe).

    Szczegóły w dziale Kontakt

Publikacje ekspertówRozliczanie umów cywilno-prawnych

Każde przedsiębiorstwo, które prowadzi czynne działania na rynku i zatrudnia osoby z zewnątrz musi w pewien sposób potwierdzić ten fakt - poprzez podpisanie dokumentu, który będzie jasno wyjaśniał sposób współpracy. Wszelkie takie akta osobowe i pisma są przechowywane w dziale kadr i płac każdej jednostki gospodarczej.

Pracodawca może z pracownikiem podpisać umowę cywilnoprawną, która polega na wykonaniu przez osobę określonego rodzaju czynności.

Istotną kwestią jest jak wygląda w takim przypadku prawidłowe rozliczanie umów cywilno-prawnych?

W przypadku rozliczania takiej współpracy właściciel firmy będzie miał do czynienia z dwoma rodzajami przychodów – związane ze stosunkiem pracy oraz działalnością wykonywaną osobiście. Mimo, że wynagrodzenie jest w takim przypadku uzgadniane w ramach dodatkowej umowy zlecenia lub o dzieło, to jest zaliczane jako oddzielne źródło finansowe niż sam stosunek pracy. Pracodawca w tym przypadku będzie więc płatnikiem zaliczki na podatek dochodowy zarówno z pierwszej umowy, jak i drugiej. Aby prawidłowo wyliczyć kwotę, płatnik musi pomniejszyć kwotę przysługującego wynagrodzenia z tytułu wykonywanej czynności o przychody, które zwolnione są z opodatkowania, potrącone składki na ubezpieczenie emerytalne oraz koszty uzyskania przychodów. Dla celów ubezpieczeniowych Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie zwraca uwagi, jaki rodzaj umowy został zawarty z pracownikiem.

ZAREJESTRUJ Z NAMI SPÓŁKĘ I OTRZYMAJ PIERWSZY MIESIĄC PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI GRATIS!

*promocja dotyczy spółek generujących do 20 dokumentów miesięcznie

Dane KontaktoweKancelaria Doradztwa Gospodarczego i Prawnego

E-mail: biuro@kancelaria-dgp.pl
Telefon: 
+12 442 02 61
+22 201 07 05
kom.: 660 022 488

Kraków. ul. Cegielniana 4a lok. 15 (mapa)

Warszawa, Aleja Solidarności 117 lok.315 (mapa)

Usługi świadczymy na terenie całej Polski.

Zapraszamy codziennie w godzinach 9:00-17:00

Oferujemy darmową pomoc w zmianie biura rachunkowego! Zajmujemy się prowadzeniem bieżącej ewidencji, sporządzaniem zaległej dokumentacji i wyprowadzaniem ewentualnych zaległości.