GTU w nowym JPK

Nowy plik JPK_V7 obowiązuje od 1 października 2020 roku. Jednym z obowiązków, który wniósł nowy plik jest konieczność stosowania kodów GTU w fakturach sprzedażowych.

GTU w nowym JPK to grupy towarów i usług służące jako oznaczenie dla poszczególnych towarów i usług. Z racji, że zasady związane z klasyfikacją towarów nie zostały szczególnie sprecyzowane, wielu przedsiębiorców ma problem z rozpoznaniem przynależności sprzedawanego towaru lub usługi do odpowiedniego kodu. Wśród 10 kodów towarów i 3 kodów usług znalazły się te, które są najbardziej narażone na nadużycia podatkowe.

Podatnik wystawiający w danym okresie fakturę sprzedaży dotyczącą produktów objętych kodami GTU w nowym JPK, ma obowiązek zamieszczenia o tym informacji w odpowiednim polu na fakturze.

Kody grup towarowych w JPK_V7 przeznaczone są tylko dla faktur. Nie ma obowiązku ich stosowania w przypadku księgowania raportu okresowego z kasy fiskalnej lub ewidencji sprzedaży bezrachunkowej, a także transakcji, w których obowiązek podatkowy leży po stronie nabywcy.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe