Zawieszenie spółki a wyrejestrowanie z vat

W przypadku trudnej sytuacji podczas prowadzenia działalności, przedsiębiorcy, którzy nie zatrudniają pracowników, mają prawo zawiesić działalność na okres czasu od 30 dni do 24 miesięcy.

Jak wygląda zawieszenie spółki a wyrejestrowanie z vat?
Przedsiębiorca zawieszający działalność na co najmniej 6 miesięcy, może zostać wykreślony z rejestru podatników VAT, a co za tym idzie będzie on musiał zaprzestać wykonywania czynności opodatkowanych VAT i nie będzie miał obowiązku rozliczania się z tego podatku w Urzędzie Skarbowym.

Ustawa o podatku vAT nie wyklucza jednak sytuacji, gdzie podczas zawieszenia spółki, przedsiębiorca pozostaje podatnikiem VAT. W takim wypadku jest on zmuszony do wykonywania czynności, które podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podatnik, który zawiesza działalność nie musi składać odpowiedniej informacji o rozliczeniu z tytułu VAT do Urzędu Skarbowego, ponieważ informacja ta zostanie automatycznie przekazana do US na druku CEIDG oraz w większości przypadków nie musi on także składać deklaracji VAT za okres, gdy działalność firmy była zawieszona.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe