Karta Polaka to dokument, o który stara się wielu obcokrajowców. Pomaga on w różnych kwestiach, takich jak np. otrzymanie polskiej wizy, obywatelstwa czy podjęcie pracy na terenie Polski.
Do otrzymania Karty Polaka konieczne jest wypełnienie wniosku i złożenie go w konsulacie RP, odpowiednim pod względem miejsca zamieszkania wnioskodawcy.
Wniosek o przyznanie Karty Polaka powinien być wypełniony poprawnie i czytelnie, drukowanymi literami, bez żadnych skreśleń.
Co ważne, wniosek sam w sobie nie wystarczy, aby otrzymać Kartę Polaka. Konieczne jest udowodnienie przynależności do narodu polskiego. Dokonać tego można przy pomocy specjalnych dokumentów. Mogą to być np. pisma potwierdzające polskie obywatelstwo jednego z rodziców lub dziadków wnioskodawcy. Pomocne mogą się też okazać zaświadczenia wydane przez konkretne organizacje polonijne, które potwierdzą aktywny udział wnioskodawcy w propagowaniu polskiej kultury i obyczajów lub działania na rzecz polskiej mniejszości narodowej.
Oprócz udowodnienia przynależności do narodu polskiego przy pomocy dokumentów, ważnym elementem całej procedury jest rozmowa z konsulem. To ona ma ostatecznie przekonać go o znajomości polskiego języka, kultury i historii ze strony wnioskodawcy.