Wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy przyszły przedsiębiorca, ma za zadanie przed założeniem działalności gospodarczej wybrać jej formę. Nie jest to zadanie proste, ponieważ od tego jaką formę wybierzemy, będzie zależała nasza przyszłość i przyszłość naszej firmy.
Do wyboru mamy kilka opcji:
– Indywidualna działalność gospodarcza
– Spółka cywilna
– Spółka jawna
– Spółka komandytowa
– Spółka komandytowo-akcyjna
– Spółka partnerska
– Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
– Spółka akcyjna
– Oddział
– Przedstawicielstwo

Z tego powodu, że opcji jest dość dużo wybór formy działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych. Często nie można się zdecydować na jedną z nich, nie wiemy, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Postaramy się pomóc w jej wyborze.

Jeśli planujesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i uważasz, że sam sobie z nią poradzisz to powinieneś wybrać spółkę z oo. Jest to spółka, która właśnie umożliwia przedsiębiorcą prowadzenie jej samodzielnie, bez wspólników, inaczej niż w spółce osobowej czy cywilnej. Spółka ta posiada osobowość prawną. Za jej zobowiązania ona sama jest odpowiedzialna, a nie ty lub twoi wspólnicy ( jeśli zechcesz ich mieć ). Twój majątek i majątek spółki to dwa oddzielne majątki. Kolejną zaletą tej formy działalności gospodarczej są małe koszty pokrycia kapitału zakładowego. Dolną granica jest 5 tys. zł. Bardzo niedużo w porównaniu z innymi spółkami. Warto podjąć dobra decyzję przy wyborze spółki, a spółka z oo to na pewno dobry wybór.

Planując zakładanie firmy z innymi osobami, ze wspólnikami wybór formy działalności gospodarczej także nie jest prosty. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wybór spółki komandytowej. Jest to bowiem spółka, która daje jej wspólnikom bardzo dużą swobodę w kształtowaniu odpowiedzialności za zobowiązania i sprawy spółki. W spółce tej są bowiem komandytariusze i komplementariusze. Komplementariusz jest to osoba, która nie musi mieć kapitału, ale ma za to ciekawe pomysły i wprowadza je do firmy, czyniąc ją atrakcyjniejszą. Zajmuje się też prowadzeniem spraw spółki i jej reprezentowaniem. Jest jeszcze jedna zaleta tych spółek. Suma komandytowa – czyli wartość określana w umowie spółki, która stanowi górną granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki – nie jest określona, więc można ustawić ją sobie dowolnie.

Wybór formy działalności gospodarczej jest bardzo ważną decyzją, podejmowaną na początku, przy zakładaniu biznesu. Warto się dokładnie zastanowić. Jeśli nie jesteś pewien co do wyboru do zachęcamy właśnie do spółki z oo lub komandytowej, bo to one będą dla ciebie najbardziej korzystne.

Zamów rozmowę
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe