Od 2018 roku prężnie działała budowa Węzła Transgranicznego. Czyli podobnego rozwiązania do Węzła Krajowego Identyfikacji Elektronicznej (login.gov.pl), tylko działającego na polu unijnym.
Można więc się zastanowić, co łączy wdrożenie Węzła Transgranicznego a podpis kwalifikowany, mianowicie jest już możliwe podpisywanie dokumentów elektronicznie nie tylko w Polsce, a w całej Unii Europejskiej. Dla przedsiębiorców, którzy swoją działalność rozwijają nie tylko w naszym kraju, ale także w państwach członkowskich UE jest to wyjątkowe ułatwienie, gdyż nie muszą oni załatwiać spraw listownie czy przez pełnomocnika. Jest to także wygoda dla tych z Państwa, którzy potrzebują skorzystać z zagranicznych stron rejestracyjnych.
Aby móc dokonać zmian na wyszczególnionych przez Unię Europejską bezpiecznych stronach, należy zaopatrzyć się w elektroniczny podpis kwalifikowany. Którego działanie można wykorzystać nie tylko w krajach UE, ale także w Polsce, do załatwiania wielu spraw urzędowych czy firmowych.