Rejestracja spółki z o.o. rozpoczyna się przy sporządzeniu umowy spółki – to na tym etapie określa się wysokość kapitału zakładowego. Udziały firmy są częściami tego kapitału, a ich wartość nominalna w sumie musi odpowiadać wysokości kapitału zakładowego.
Trzeba wiedzieć, że udziałowcy w spółce z o.o. mogą posiadać udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. W pierwszym przypadku wspólnicy mogą mieć więcej niż jeden udział, w drugim dozwolone jest posiadanie tylko jednego.
Większe udziały oznaczają większe i przywileje, i prawa w spółce, należy jednak pamiętać, że czasami wiążą się one też z odpowiedzialnością.
Udziały mogą być oczywiście sprzedawane – zazwyczaj sprzedaje się je w całości, chyba że umowa spółki dopuszcza inną możliwość. Wysokość udziału nie może być jednak mniejsza niż 50 złotych. Zbywając je w całości, udziałowcy w spółce z o.o. muszą liczyć się z tym, że przestają być jej częścią.
Co ciekawe, udziały mogą zostać umorzone – jest to jednoznaczne z usunięciem wspólnika ze spółki. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy działania wspólnika przynoszą szkodę przedsięwzięciu lub zaszły okoliczności określone w umowie spółki, które skutkują umorzeniem udziału.