Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona na kilka sposobów. Przebieg rejestracji różni się w zależności od wybranej formy.
Po pierwsze, spółkę z o.o. można tradycyjnie zarejestrować u notariusza. Wówczas przedsiębiorcy muszą sporządzić wymagane dokumenty, uzupełnić odpowiednie wnioski i formularze oraz udać się do urzędów, aby złożyć tam kompletną dokumentację. Rejestrując spółkę tradycyjnie konieczne jest także skorzystanie z usług notariusza, co wiąże się z kosztowną taksą notarialną.
Innym sposobem zarejestrowania spółki jest e-rejestracja dostępna dzięki platformie zamieszczonej na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Wykorzystuje ona wzorzec umowy, dzięki czemu przedsiębiorca nie musi korzystać z usług notariusza. Wystarczy że uzupełni formularz rejestracyjny odpowiednimi danymi i wyśle online do urzędu. Rejestracja w S24 zajmuje zaledwie 24 godziny, jednak uniemożliwia wprowadzenie do umowy spółki postanowień szczegółowych.
Spółkę z o.o. można również kupić. Wówczas jej właścicielami stajemy się po złożeniu podpisu na jej umowie u notariusza. Gotowa spółka to podmiot, który przeszedł już pełną rejestrację i jest gotowy by natychmiast rozpocząć prowadzenie pod sobą działalności gospodarczej.