Rachunkowość podatkowa

Rachunkowość podatkowa to jeden z elementów rachunkowości, który związany jest z funkcją podatkową. Polega na ewidencjowaniu zdarzeń gospodarczych dla celów podatkowych. Jej zadaniem jest naliczenie, zadeklarowanie oraz księgowanie podatków i obciążeń podatkowych. Przedsiębiorcy mają możliwość prowadzenie oddzielnie ewidencji podatkowej oraz ewidencji księgowej.

Rachunkowość podatkowa prowadzona jest zgodnie z prawem podatkowym, które w wielu elementach zasadniczo różni się o prawa bilansowego, jakie stosowane jest przez przedsiębiorców w prowadzonych księgach rachunków. Różnice najczęściej wynikają z odmiennej definicji kosztów i przychodów, co wpływa na wysokość obciążenia podatkowego. Odbiorcą rachunkowości podatkowej jest Urząd Skarbowy, które jest właściwą instytucją w zakresie podatków.

Ewidencja podatkowa, która prowadzona jest w związku z rachunkowością podatkową służy przedsiębiorcom przede wszystkich do właściwego rozliczenia się z tytułu podatku dochodowego. Dokonanie błędów skutkować będzie nieprzyjemny konsekwencjami egzekwowanymi przez organ podatkowy.

Nasza Kancelaria świadczy usługi w zakresie doradztwa podatkowego. Zespół ekspertów z dziedziny podatków udzieli Państwu cennych informacji i doradzi jakie rozwiązanie należy wybrać.

Zamów rozmowę
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe