Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest do odprowadzania należnych za siebie składek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kwoty te mogą być przeznaczane w ramach ubezpieczenia zdrowotnego oraz społecznego.
Jak więc wygląda obliczanie składek na ubezpieczenie społeczne? Osoba, która pierwszy raz w swoim życiu rejestruje podmiot gospodarczy może opłacać kwoty należne urzędom i organom w postaci tak zwanego „Małego ZUS-u”. Oznacza to, że przedsiębiorca może otrzymać ulgę, w ramach rozpoczęcia przygody z prowadzeniem firmy. Celem wprowadzenia takich obniżek ma być pomoc w rozwinięciu jednostki gospodarczej oraz ochrona przed koniecznością ponoszenia dużych opłat.
Podstawę do obliczania składek stanowi 30% minimalnego wynagrodzenia, z czego dokonać można odliczeń, uzyskując na samym końcu ostateczną kwotę, jaką należy wypłacić organom państwowym.
W przypadku wyliczania składek za pracownika kwestia ta nie jest taka prosta jak może się wydawać, dlatego w tym przypadku właściciele firm często decydują się na zatrudnienie księgowego, który dokona wszystkich niezbędnych obliczeń i poda wiążące kwoty.