Mniejszy CIT 2019

Ustawa podatkowa, która zacznie obowiązywać od stycznia 2019 r. ma na celu zmniejszenie opłat dla małych firm i przedsiębiorców, którzy dopiero zakładają działalność gospodarczą.

Aby mniejszy CIT 2019 został wykorzystany, przedsiębiorstwo musi spełnić kilka podstawowych warunków jakimi są: posiadanie statusu “małego podatnika” oraz ilość przychodów nie może przekroczyć równowartości 1,2 mln euro.

Kto może stracić na wprowadzeniu stawki 9%?
Mimo znacznego obniżenia stawki podatku niektórzy podatnicy mogą stracić na wprowadzanej zmianie. Dotyczy to między innymi podatników CIT, których dochody pochodzą przede wszystkim ze źródła “zyski kapitałowe”.

Ponadto do skorzystania ze stawki 15% wystarczyło zasadniczo, aby przychody za poprzedni rok podatkowy nie przekroczyły równowartości 1,2 mln EUR brutto. Stawka ta została zastąpiona stawką 9%, a do takiego opodatkowania konieczne jest nie przekroczenie tego limitu nie tylko w poprzednim roku podatkowym (w kwotach brutto), ale i w bieżącym (w wartości netto). Oznacza to, że podatnik którego przychody w poprzednim roku nie przekroczyły odpowiednich kwot, ale w bieżącym już tak będzie zmuszony do opodatkowania dochodów według podstawowej stawki 19%.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe