Księgowość uproszczona została stworzona z myślą o mikroprzedsiębiorstwach, prowadzących działalność jednoosobową w formie spółki cywilnej, jawnej czy partnerskiej. Jej zaletą jest to, że nie wymaga się prowadzenia bardzo rozbudowanej ewidencji księgowej, ani spełniania dodatkowych obowiązków, jakim jest na przykład sporządzanie sprawozdania finansowego w jednostkach prowadzących pełną księgowość.
Koszty prowadzenia uproszczonej księgowości są mniejsze z powodu dużo bardziej uproszczonej formy niż księga rachunkowa. Prowadzeniem księgowości w formie uproszczonej może się zająć sam przedsiębiorca, a jeżeli nie jest w stanie, nie musi zatrudniać księgowego. Wystarczy skorzystanie z usług biura rachunkowego. Dodatkowo skorzystanie z oferty biura rachunkowego w przypadku przedsiębiorców, prowadzących uproszczoną księgowość jest jeszcze tańsze.
Koszty prowadzenia uproszczonej księgowości są niskie i jest to duży atut tej formy księgowości! Jednak możliwość prowadzenia księgowości w tej formie jest znacznie ograniczona. Mogą z niej korzystać przedsiębiorcy nie przekraczający limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych oraz prowadzący księgowość w takiej formie przedsiębiorstwa, gdzie uproszczona księgowość jest dopuszczalna. Czasem wymagane jest spełnienie również innych dodatkowych warunków.