Komplementariusz w spółce komandytowej

Spółka komandytowa jest spółką osobową, działa w oparciu o przepisy Kodeksu Spółek Handlowych. Spółka komandytowa nie posiada osobowości prawnej, lecz ma zdolność prawną. Prowadzi działalność pod własną firmą (nazwą). Celem spółki musi być wykonywanie działalności gospodarczej. W spółce komandytowej występują dwa typy wspólników – komplementariusze i komandytariusze.

Komplementariusz w spółce komandytowej jest wspólnikiem aktywnym. Prowadzi on sprawy spółki oraz reprezentuje ją na zewnątrz. Posiada pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki – odpowiada całym swoim majątkiem.

Komandytariusz jest wspólnikiem pasywnym. Nie prowadzi on spraw spółki oraz nie reprezentuje jej na zewnątrz. Posiada ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania spółki. Komandytariusz odpowiada za zobowiązania spółki do kwoty określonej w umowie spółki tzw. sumy komandytowej.

Wspólnikami w spółce komandytowej mogą być osoby fizyczne i osoby prawne np. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością. Nie można być równocześnie komandytariuszem i komplementariuszem.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe
Zamów rozmowę, aby otrzymać informację na temat aktualnej promocji na usługę założenia spółki z o.o.
This is default text for notification bar