Kiedy zawiesić działalność spółki?

Zawieszenie działalności spółki może być alternatywą dla jej całkowitego zamknięcia. Zazwyczaj właściciele firm decydują się na taki krok, kiedy przedsiębiorstwa przestają przynosić zyski. Zdarzają się też sytuacje, w których przedsiębiorca nie jest w stanie kontynuować interesów np. z powodów osobistych, dlatego zawiesza działalność na określony czas. Kiedy zawiesić działalność spółki będzie oznaczało “podjąć najlepszą decyzję”?

Aby się tego dowiedzieć, warto przeanalizować wady i zalety takiego rozwiązania.

Istotną korzyścią wynikającą z zawieszenia działalności jest brak konieczności opłacania składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Nie trzeba też składać deklaracji ZUS ani wpłacać zaliczek na poczet podatku dochodowego. Te zalety mogą zagwarantować przedsiębiorcy znaczne oszczędności. Ponadto, w ciągu trwania zawieszenia właściciel firmy ma prawo do działań mających na celu zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

Wadą takiego rozwiązania jest oczywiście zakaz prowadzenia interesów i zdobywania zysków przez firmę. Możliwe jest jednak odbieranie należności powstałych przed zawieszeniem, co wiąże się z obowiązkiem przedsiębiorcy co do uregulowania zależności sprzed zawieszenia.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe
Translate »