Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością

Założenie spółki z o.o. to kosztowna inwestycja. Pomimo iż jest to stosunkowo „tania” forma prowadzenia działalności gospodarczej, nie można stać się jej właścicielem jeżeli nie posiada się funduszy na przeprowadzenie procesu rejestracji i wniesienie wkładów na kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Kapitał zakładowy obecnie wynosi pięć tysięcy złotych, jeszcze kilka lat temu minimum stanowiło pięćdziesiąt tysięcy, a według zapowiedzi rządu, od przyszłego roku wynosił będzie symboliczną złotówkę. Wkłady można wnieść w dwóch postaciach, pierwszą z nich jest forma gotówka, czyli oczywiście pieniądze, a drugą tak zwany aport, czyli wkład bezgotówkowy. Aportem mogą być materiały, zbywalne prawa majątkowe, akcje innej spółki czy prawo najmu lokalu.

Kapitał zakładowy w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością wnoszą właściciele spółki w momencie jej otwierania. Jego wartość nie jest stała, zmienia się w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej i rozwojem przedsiębiorstwa.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe