Aby wiedzieć jak otworzyć firmę i rozpocząć działalność, przedsiębiorca musi wybrać odpowiednią formę działalności. Od niej zależeć będzie rodzaj opodatkowania, odpowiedzialność za majątek itp.
Wyróżnia się spółki osobowe – jawną, partnerską, komandytową i komandytowo-akcyjną, oraz spółki kapitałowe – akcyjną i z ograniczoną odpowiedzialnością.
Elementami łączącymi obydwie formy prawne to m.in. możliwość zmiany postanowień umowy bez zgody wszystkich wspólników, możliwość przeniesienia ogółu praw i obowiązków wspólnika na inną osobę, powoływanie i ustanowienie organów i możliwość ograniczenia odpowiedzialności majątkowej za zobowiązania.
W przypadku podmiotów o charakterze osobowym reprezentacja prowadzona jest przez wspólników, natomiast w kapitałowych tworzone są specjalne organy, w których skład wchodzić mogą osoby trzecie.
Następnie, przedsiębiorca musi wypełnić formalności związane z przyszłym biznesem – umowę spółki w postaci aktu notarialnego lub elektronicznie w formie pliku wysyłane przez tryb S24.
Ciężko więc precyzyjnie odpowiedzieć na pytanie “jak otworzyć firmę”, jeśli przyszły właściciel spółki nie wie jaki rodzaj biznesu wybrać. Różnorodność form prawnych i ich charakterystyka pozwala przedsiębiorcy na dostosowanie do swoich potrzeb i planów rodzaj działalności, aby właściciel mógł czerpać jak najwięcej korzyści z posiadania własnego biznesu.