Identyfikacja elektroniczna

Identyfikacja elektroniczna, nazywana inaczej eID, stanowi kluczowy element współczesnych technologii. Jest to proces używania danych w postaci elektronicznego zapisu, które identyfikują i reprezentują osobę fizyczną lub prawną. W erze cyfryzacji, gdzie e-transakcje stają się coraz bardziej powszechne, zapewnienie właściwej identyfikacji elektronicznej jest nie tylko pożądane, ale wręcz niezbędne.

Jak działa kwalifikowany podpis elektroniczny w identyfikacji elektronicznej?

Elektroniczna tożsamość używana w e-transakcjach, tak jak wspomniano wcześniej, stanowi niejako odzwierciedlenie cyfrowego dokumentu tożsamości. Możemy to porównać do tradycyjnego dowodu osobistego, tyle że w formie elektronicznej. Kwalifikowany podpis elektroniczny jest jednym z narzędzi zapewniających wysoki poziom bezpieczeństwa podczas tego typu transakcji.

Dane e-tożsamości są zawarte w środku identyfikacji elektronicznej – jednostce zawierającej dane identyfikujące. Rozpoznanie danej osoby, czy też instytucji, zapewnia połączenie e-tożsamości i uwierzytelnienia. Dopiero po tym procesie środek identyfikacji elektronicznej zostaje przekazany.

Bezpieczeństwo identyfikacji elektronicznej

O różnorodności i skomplikowaniu tego systemu świadczy fakt, że możemy wyróżnić trzy poziomy bezpieczeństwa identyfikacji elektronicznej: niski, średni i wysoki. Dla wielu firm i instytucji, zwłaszcza tych korzystających z e-transakcji na co dzień, kluczowy staje się poziom średni, który jest uznawany za podstawowy dla większości usług zaufania.

Pomoc w zakupie kwalifikowanego podpisu

Zastanawiają się Państwo, jak działa kwalifikowany podpis elektroniczny w identyfikacji elektronicznej? Posiadają Państwo pytania w związku z zagadnieniem identyfikacja elektroniczna? Planują Państwo zakup kwalifikowanego podpisu elektronicznego i chcą poznać ofertę? Nasi eksperci przedstawią zalety używania kwalifikowanego podpisu elektronicznego w biznesie oraz opowiedzą, jak zabezpieczyć procesy identyfikacji elektronicznej w firmie. Zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami, którzy służą rada i chętnie udzielą wszelkich odpowiedzi oraz pomogą przy zakupie e-podpisu.


 

Artykuł przygotowany przez Kancelarię Doradztwa Gospodarczego i Prawnego w Krakowie

Zamów rozmowę
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe