• Kompleksowa obsługa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością


    Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej pomocy przy rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także innych podmiotów prawa handlowego oraz zapoznania się z naszą ofertą usług księgowych dla spółek (księgi handlowe).

    Szczegóły w dziale Kontakt

Publikacje ekspertówWybór formy prowadzenia działalności gospodarczej

Każdy przyszły przedsiębiorca, ma za zadanie przed założeniem działalności gospodarczej wybrać jej formę. Nie jest to zadanie proste, ponieważ od tego jaką formę wybierzemy, będzie zależała nasza przyszłość i przyszłość naszej firmy.
Do wyboru mamy kilka opcji:
- Indywidualna działalność gospodarcza
- Spółka cywilna
- Spółka jawna
- Spółka komandytowa
- Spółka komandytowo-akcyjna
- Spółka partnerska
- Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością
- Spółka akcyjna
- Oddział
- Przedstawicielstwo

Z tego powodu, że opcji jest dość dużo wybór formy działalności gospodarczej nie należy do najłatwiejszych. Często nie można się zdecydować na jedną z nich, nie wiemy, która będzie dla nas najbardziej korzystna. Postaramy się pomóc w jej wyborze.

Jeśli planujesz prowadzić jednoosobową działalność gospodarczą i uważasz, że sam sobie z nią poradzisz to powinieneś wybrać spółkę z oo. Jest to spółka, która właśnie umożliwia przedsiębiorcą prowadzenie jej samodzielnie, bez wspólników, inaczej niż w spółce osobowej czy cywilnej. Spółka ta posiada osobowość prawną. Za jej zobowiązania ona sama jest odpowiedzialna, a nie ty lub twoi wspólnicy ( jeśli zechcesz ich mieć ). Twój majątek i majątek spółki to dwa oddzielne majątki. Kolejną zaletą tej formy działalności gospodarczej są małe koszty pokrycia kapitału zakładowego. Dolną granica jest 5 tys. zł. Bardzo niedużo w porównaniu z innymi spółkami. Warto podjąć dobra decyzję przy wyborze spółki, a spółka z oo to na pewno dobry wybór.

Planując zakładanie firmy z innymi osobami, ze wspólnikami wybór formy działalności gospodarczej także nie jest prosty. Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji będzie wybór spółki komandytowej. Jest to bowiem spółka, która daje jej wspólnikom bardzo dużą swobodę w kształtowaniu odpowiedzialności za zobowiązania i sprawy spółki. W spółce tej są bowiem komandytariusze i komplementariusze. Komplementariusz jest to osoba, która nie musi mieć kapitału, ale ma za to ciekawe pomysły i wprowadza je do firmy, czyniąc ją atrakcyjniejszą. Zajmuje się też prowadzeniem spraw spółki i jej reprezentowaniem. Jest jeszcze jedna zaleta tych spółek. Suma komandytowa - czyli wartość określana w umowie spółki, która stanowi górną granicę odpowiedzialności komandytariuszy za zobowiązania spółki - nie jest określona, więc można ustawić ją sobie dowolnie.

Wybór formy działalności gospodarczej jest bardzo ważną decyzją, podejmowaną na początku, przy zakładaniu biznesu. Warto się dokładnie zastanowić. Jeśli nie jesteś pewien co do wyboru do zachęcamy właśnie do spółki z oo lub komandytowej, bo to one będą dla ciebie najbardziej korzystne.Dane KontaktoweKancelaria Doradztwa Gospodarczego i Prawnego

E-mail: biuro@kancelaria-dgp.pl
Telefon: 
+12 442 02 61
+22 201 07 05
kom.: 660 022 488


tekst alternatywny

Kraków. ul. Cegielniana 4a lok. 15 (mapa)

Warszawa, Aleja Solidarności 117 lok.315 (mapa)

Usługi świadczymy na terenie całej Polski.

Zapraszamy codziennie w godzinach 9:00-17:00
Ważna informacja dla właścicieli spółek z o.o. oraz osób planujących rejestrację firmy w tej formie prawnej. Od 1 stycznia 2022 wynagrodzenie członków zarządu zostanie pomniejszone o 9% składki zdrowotnej.
Zachęcamy do skorzystania z naszych usług, w celu uniknięcia dodatkowego oskładkowania:
- rejestracja nowej spółki w PRS, z uwzględnieniem odpowiednich zapisów w umowie,
- edycja posiadanej umowy spółki oraz zgłoszenie zmian do KRS.


Przypominamy o obowiązku złożenia sprawozdania finansowego za rok 2021! Oferujemy swoją pomoc w sporządzeniu dokumentu i przesłaniu go do KRS.Złóż wniosek o utworzenie adresu do e-Doręczeń!

Od stycznia 2024r. posiadanie adresu do doręczeń elektronicznych będzie obowiązkowe dla wszystkich podmiotów wpisanych do KRS. Warto już teraz złożyć odpowiedni wniosek.

Oferujemy pomoc w zakresie przygotowania i złożenia wniosku. Przypominamy, że w naszej ofercie znajduje się również sprzedaż i aktywacja e-podpisu, niezbędnego do złożenia wniosku.