Chcesz rozpocząć prowadzenie swojej działalności gospodarczej w formie sp. komandytowej? Warto, abyś dowiedział się jakie są etapy rejestracji spółki komandytowej.
Pierwszym etapem jest etap przygotowawczy, czyli ustalenie wspólników, wybranie komplementariusza i komandytariusza, określenie sumy komandytowej i ilości wnoszonych wkładów oraz najważniejsze, czyli zawarcie umowy spółki w obecności notariusza.
Kolejnym etapem jest złożenie wzorów podpisów wspólników oraz podpisanie przez nich dokumentów koniecznych do rejestracji spółki komandytowej.
Następny etap to złożenie wniosków wraz z załącznikami do sądu rejestrowego. Należy złożyć: wniosek o rejestrację, wniosek o wpis do REGON, zgłoszenie identyfikacyjne podatnika w celu uzyskania numeru NIP oraz zgłoszenie płatnika składek ZUS.
Spółka jest w pełni zarejestrowana, jeżeli widnieje w Rejestrze Przedsiębiorców, a jej ogłoszenie jest opublikowane w dzienniku urzędowym MSiG.
Etapy rejestracji spółki komandytowej kończy założenie rachunku bankowego spółki, które nie jest wymagane, ale warto je posiadać oraz pozostałe rejestracje podatkowe (VAT, CIT, itp.).