Nazwa spółki z o.o. komandytowej sięga aż XI wieku, kiedy to w średniowiecznych Włoszech zaczęła funkcjonować umowa mająca nazwę „accomanditaria”, co stanowi pierwowzór spółki komandytowej. Wówczas osoba posiadająca ściśle określone towary, a także środki pieniężne, mogła zawierać różnego rodzaju transakcje.
Początkowo nazwa spółki z o.o. komandytowej stanowiła prawo tzw. zwyczajowe i to właśnie ono regulowało wszelkie zagadnienia dotyczące umowy. Spółka ta po raz pierwszy została uregulowana przepisami w francuskim Kodeksie Handlowym z 1807 roku. Unormowania tej formy prowadzenia działalności zawarte w ówczesnych aktach prawnych, można by rzec, że przetrwały do dzisiaj, gdyż współczesne regulacje są bardzo podobne.
Nawiązując do historii, warto wspomnieć, że instytucje spółki komandytowej z II RP były regulowane przez państwa zaborcze. 15 września 2000 roku został uchwalony Kodeks Handlowy z 1934 roku, co pozwoliło na to, aby tym sposobem spółka komandytowa przetrwała do dnia dzisiejszego, ciesząc się bardzo dużą popularnością i liczbą przedsiębiorców z niej korzystających.