Utworzenie spółki z o.o komandytowej

Przedsiębiorcy, którzy szukają innowacyjnego pomysłu na założenie działalności, często pytają o utworzenie spółki z o.o komandytowej. Aby przybliżyć Państwu istotę tej formy prowadzenia działalności, postanowiliśmy o tym napisać.

Utworzenie spółki z o.o komandytowej zostało opracowane w celu optymalizacji podatkowej. Spółką, która oficjalnie prowadzi działalność jest spółka komandytowa, a spółka z ograniczoną odpowiedzialnością pełni funkcję komplementariusza, a więc wspólnika, który za zobowiązania spółki odpowiada całym swoim majątkiem. Również należy wspomnieć, że spółka z o.o. została uprawniona do prowadzenia spraw i reprezentowania spółki na zewnątrz. Komandytariusz również może reprezentować spółkę z o.o. komandytową, ale jedynie w roli pełnomocnika.

Prócz powyższego, na spółce z ograniczoną odpowiedzialnością spoczywają także zadania związane z zarządzaniem i administrowaniem spółką komandytową, a nie jak się niektórym wydaje na generowaniem zysku. Utworzenie spółki z o.o komandytowej w ten sposób daje możliwość uniknięcia obowiązku płacenia podatku od dochodu. Z racji tego, że jest to mieszana forma prowadzenia działalności, wypracowanie zysku należy do spółki komandytowej.

Wśród licznych korzyści znajdą się również drobne wady. Mowa o konieczności poniesienia podwójnych kosztów rejestracji (najpierw spółki z o.o., a następnie spółki komandytowej), ale także obowiązku prowadzenia pełnej księgowości w obu spółkach. Jednak te wady nie przyćmiewają wymienianych także zalet. Decyzja należy do przedsiębiorcy, ale jedno jest pewne – po ciężkim początku, zawsze przychodzą liczne i zauważalne korzyści.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe
Translate »