Tryb rejestracji spółki kapitałowej

Przed założeniem spółki konieczne jest wybranie formy jej rejestracji. Jest to istotna kwestia, ponieważ obecnie dostępne dwa sposoby otworzenia firmy różnią się od siebie zarówno czasowo jak i pieniężnie.

Ważne jest, by tryb rejestracji spółki kapitałowej został ustalony i uzgodniony z wszystkimi wspólnikami, by później nie pojawiły się niepotrzebne komplikacje.
Pierwszym sposobem jest elektroniczna rejestracja spółki nazywana również s24. Polega ona na tym, że wszyscy wspólnicy muszą założyć konto w specjalnym systemie teleinformatycznym, w celu wypełnienia formularza rejestracyjnego. Po wykonaniu tej czynności należy złożyć elektroniczne podpisy na umowie spółki. W taki oto sposób można w ciągu maksymalnie 24 godzin założyć swoje własne przedsiębiorstwo. Koszty takiej rejestracji są obcięte o taksę notarialną, gdyż jest to wyjątek od zasady, że statut spółki musi być stworzony w formie aktu notarialnego.

Drugi tryb rejestracji spółki kapitałowej to tradycyjne założenie spółki – samodzielne bądź z pomocą doświadczonej firmy zewnętrznej zajmującej się rejestracją spółek. Pierwszym krokiem jest stworzenie i podpisanie umowy przez wspólników w obecności notariusza, następnie rejestracja w pozostałych urzędach. Proces ten jest znacznie dłuższy niż s24, gdyż może trwać nawet do 3 tygodni. Jednak w tym przypadku nie musimy obawiać się niespodziewanych błędów systemowych czy problemów z generatorem – jak w przypadku elektronicznej rejestracji.

Porozmawiaj z doradcą
Oddzwonimy w 15 minut
Zamów rozmowę z naszym konsultantem
Nasz konsultant skontaktuje się najszybciej jak to możliwe
Translate »