Większość mikro i małych przedsiębiorstw ma możliwość prowadzenia księgowości w jednej z uproszczonych metod rachunkowości. Możliwość ta zależy od dwóch czynników. Pierwszym z nich jest wysokość przychodów osiąganych w ciągu roku obrotowego oraz forma prawna przedsiębiorstwa, w jakiej prowadzona jest działalność.
Prowadzenie uproszczonej księgowości dopuszczalne jest w jednostkach, które prowadzą działalność gospodarczą jako spółki partnerskie, jawne, cywilne lub jako jednoosobowe przedsiębiorstwa prywatne. Oczywiście nie mogą one przekroczyć limitu prowadzenia ksiąg rachunkowych, wynoszącego 2 000 000 euro w przeliczeniu na złote według odpowiedniego kursu euro.
Prowadzenie uproszczonej księgowości odbywa się w jednej z trzech form. Dla wszystkich możliwa jest podatkowa księga przychodów i rozchodów. Jednostki, które spełnią dodatkowe wymogi prawne mogą skorzystać z jeszcze prostszych form, jakimi są:
– Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych,
– Karta podatkowa.
Prowadzenie uproszczonej księgowości można tak samo jak prowadzenie pełnej księgowości zlecić biurom rachunkowym, co stanowi również sposób na wygospodarowanie oszczędności w firmach.