Art. 14a Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej mówi o tym, że przedsiębiorca, który nie zatrudnia pracowników może zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej w każdym dowolnym momencie. Okres trwania zawieszenia wynosi od 30 dni do 24 miesięcy.
Od kiedy następuje zawieszanie działalności firmy? Okres zawieszenia rozpoczyna się od dnia wskazanego we wniosku o wpis informacji o zawieszeniu wykonywania działalności gospodarczej, jednakże nie wcześniej, niż od dnia złożenia wniosku. Istotnym wymogiem jest to, że w tym czasie podmiot nie może wykonywać działalności gospodarczej.
Z jakimi korzyściami związane jest zawieszanie działalności firmy? Właściciele nie mają obowiązku ostatecznego wyrejestrowywania firmy. Mogą korzystać z przerwy w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, a także w składaniu deklaracji i wpłacaniu zaliczek na podatek.
Procedura zawieszenia spółki musi zostać przeprowadzona w sposób zgodny z obowiązującym prawem. Jeżeli nie chcą Państwo samodzielnie zajmować się tym procesem to zapraszamy do współpracy z naszymi ekspertami.