Założenie spółki nie jest wcale tak prostą czynnością jak mogłoby się to początkowo wydawać.
Procedury zakładanie spółek są zależne przede wszystkim od rodzaju spółki jaką chcemy założyć. Inaczej będą wyglądały one dla spółki cywilnej, inaczej dla jawnej, komandytowej, akcyjnej czy z ograniczoną odpowiedzialnością. Procedury zakładania spółek będą różne także gdy wybierzemy różne sposoby jej rejestracji. Spółkę można założyć w sposób tradycyjny, przez internet lub poprzez skorzystanie z usług firm zakładających spółki.
Nie zawsze można skorzystać z tych 3 opcji. Do tej pory z rejestracji spółki online mogą skorzystać tylko osoby zakładające spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Wraz z nadchodzącą zmianą w kodeksie spółek handlowych już niedługo będzie można prawdopodobnie rejestrować poprzez system elektroniczny także spółki partnerskie oraz komandytowe. Procedury zakładania spółek przez internet wiążą się jednak z pewnymi utrudnieniami. Korzystamy wtedy z określonego wzoru umowy i musimy się do niego dostosować. Co więcej kapitał może zostać zapłacony tylko w formie gotówki. Nie ma możliwości wprowadzić w skład kapitału wkładu własnego. Nie działa także w tym przypadku zasada jednego okienka, a to z kolei oznacza, że sami będziemy musieli zanieść dokumenty do odpowiednich urzędów.
Jeśli chodzi o tradycyjne zakładanie spółek jest to długi i skomplikowany proces. Wymaga on znajomości choć w podstawowym stopniu prawa handlowego, w przeciwnym wypadku będzie trzeba naprawdę się wysilić aby doprowadzić procedury zakładania spółek do końca.
Zostaje jeszcze 3 opcja. Firmy oferujące założenie spółki nie tylko załatwią za nas wszelkie formalności, ale także doradzą nam najlepsze rozwiązania nawet przed założeniem spółki. Zazwyczaj opłata za takie usługi jest naprawdę niska – wystarczy tylko dobrze poszukać, a dla osób, które nie mają żadnego rozeznania w prawie handlowym lub dla tych którzy szanują swój cenny czas jest to najkorzystniejsza decyzja.