• Kompleksowa obsługa spółek z ograniczoną odpowiedzialnością


    Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej pomocy przy rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, a także innych podmiotów prawa handlowego oraz zapoznania się z naszą ofertą usług księgowych dla spółek (księgi handlowe).

    Szczegóły w dziale Kontakt

Publikacje ekspertówUdziałowcy w spółce z o.o.

Rejestracja spółki z o.o. rozpoczyna się przy sporządzeniu umowy spółki - to na tym etapie określa się wysokość kapitału zakładowego. Udziały firmy są częściami tego kapitału, a ich wartość nominalna w sumie musi odpowiadać wysokości kapitału zakładowego.

Trzeba wiedzieć, że udziałowcy w spółce z o.o. mogą posiadać udziały o równej lub nierównej wartości nominalnej. W pierwszym przypadku wspólnicy mogą mieć więcej niż jeden udział, w drugim dozwolone jest posiadanie tylko jednego.

Większe udziały oznaczają większe i przywileje, i prawa w spółce, należy jednak pamiętać, że czasami wiążą się one też z odpowiedzialnością.

Udziały mogą być oczywiście sprzedawane - zazwyczaj sprzedaje się je w całości, chyba że umowa spółki dopuszcza inną możliwość. Wysokość udziału nie może być jednak mniejsza niż 50 złotych. Zbywając je w całości, udziałowcy w spółce z o.o. muszą liczyć się z tym, że przestają być jej częścią.

Co ciekawe, udziały mogą zostać umorzone - jest to jednoznaczne z usunięciem wspólnika ze spółki. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy działania wspólnika przynoszą szkodę przedsięwzięciu lub zaszły okoliczności określone w umowie spółki, które skutkują umorzeniem udziału.

ZAREJESTRUJ Z NAMI SPÓŁKĘ I OTRZYMAJ PIERWSZY MIESIĄC PROWADZENIA KSIĘGOWOŚCI GRATIS!

*promocja dotyczy spółek generujących do 20 dokumentów miesięcznie

Dane KontaktoweKancelaria Doradztwa Gospodarczego i Prawnego

E-mail: biuro@kancelaria-dgp.pl
Telefon: 
+12 442 02 61
+22 201 07 05
kom.: 660 022 488

Kraków. ul. Cegielniana 4a lok. 15 (mapa)

Warszawa, Aleja Solidarności 117 lok.315 (mapa)

Usługi świadczymy na terenie całej Polski.

Zapraszamy codziennie w godzinach 9:00-17:00

Oferujemy darmową pomoc w zmianie biura rachunkowego! Zajmujemy się prowadzeniem bieżącej ewidencji, sporządzaniem zaległej dokumentacji i wyprowadzaniem ewentualnych zaległości.